понедельник, 25 апреля 2016 г.

Roślinne ogrodzenie alias mówiąc wprost żywopłot

Żywe plot alias żywoplot


Żywopłoty w większości wypadków pełnia funkcje ogrodzenia, natomiast często służą i za dekoracje. Zwykle takie sztacheta z plastiku z Skwierzyny stawia się w słonecznych miejscach, gdzie błyskawicznie wzrastają oraz silnie gęstnieją. Wiele uroku maja również takie rosnące ploty, które prowadza przez osłonięte zaułki ogrodu. Ciemna zieleń liści wraz z przezroczysta gdzieniegdzie plątanina gałązek względnie kwiatami komponują zajmujące wzrok obrazki, zaś ożywcza wilgoć, bijąca od zanurzonej w mroku gleby , powoduje że nawet krótki spacer nieopodal takiego ogrodzenia uspokaja a także relaksuje.


Projektując ogrodzenie Poznań z żywopłotu, należy wziąć pod uwagę role takiego płotu, warunki które przeważają w skwerze, również nasze preferencje oraz czas jaki możemy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o zwykłym pokroju same rosną, nierzadko również bujnie rozkwitają, jednak chcą również sporo miejsca. Geometryczne lub fantazyjnie profilowane żywe sztacheta z plastiku zdołają być niezwykle wysmukłe, aczkolwiek powinno się je cyklicznie skracać oraz raczej nie rozkwitają. Nie bez wpływu są tez koszty nabycia roślin na parkan.Jest wiec nad czym się myśleć, albowiem takie plot aranżuje się na jakiś czas, nieraz nawet na pokolenia.


Najczęściej wystarczający jest rosnący plot o wysokości 1,5m. Na takie ogrodzenie w zacienionym miejscu nadaje się ligustr zwyczajny, niezmiernie modny w naszym kraju na żywopłoty formowane. Ma on mnóstwo walorów:
•ma mało wymagań,
•odpowiednio wytrzymuje susze,
•w mgnieniu oka kiełkuje,
•regularnie podcinany estetycznie się zagęszcza i nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. nad morzem, nie traci zima liści, i nawet jeżeli je zrzuci, to i tak gąszcz jego gałązek komponuje niedostępny dla wzroku parkan,
•jest niedrogi.


Ligustr możemy zamienić z irga błyszcząca - jesienią pięknie się przebarwia na wielorakie kolory żółci, brązu a także czerwieni. Godne polecenia są również żywe ogrodzenia modelowane z grabu, którego suche listki o barwie starego złota trzymają się na gałązkach aż do wiosenki.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na żywe parkany nieformowane. Są to m.in. gatunki o pięknych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki a także kaliny. Tym, którzy kochają otaczać się pożytecznymi roślinami rekomendujemy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Wolno ją kształtować wyłącznie od strony widocznej, oraz cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, aby rodziły owoce.


Ogromnie wysokie, bo ponad dwumetrowe sztachety PVC stanowi barierę nie do pokonania, zaś w razie potrzeby zacienia sąsiadujące budynki i ulice. Aby utworzyć taki plot rośliny sadzimy dookoła granic posesji. O ile mamy dosyć miejsca, w najwyższym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju prostym, np. z leszczyny, która przy okazji daje orzechy. Jeśli chcemy ażeby nasze żywe ogrodzenie Poznań było niezwykle wysokie a zarazem wąskie to w cieniu można je ukształtować z wiązu pospolitego, grabu pospolitego albo klonu polnego. Pamiętajmy niemniej jednak, ze kiedy rośliny nas przewyższą, ich przycinanie będzie trudne.

Комментариев нет:

Отправить комментарий